DePolish (Poland)

ul. Leśna 18, 97-213 Smardzewice
REZERWACJE: tel. 663-090-166


Okoliczne atrakcje

Położenie pensjonatu zapewnia bliskość i łatwą dostępność do atrakcji turystycznych i miejsc o ciekawych krajobrazach, godnych polecenia. Otaczający nas las sprzyja spacerom pieszym, jak i również wycieczkom rowerowym. W pobliżu znajdują się Rezerwat Żubrów, Rezerwat Niebieskie Źródła, Groty w Nagórzycach, Skansen Rzeki Pilicy, Spała, Bunkry na Konewce.

 
Zalew Sulejowski

- żagle, ryby, grzyby, plaża...

Zalew Sulejowski ma około 17 km długości, a w najszerszym miejscu dochodzi do 3,5 km. Jego powierzchnia wynosi ok. 1980 ha, a głębokość miejscami dochodzi do 10 m.  Utworzony został w latach 1969- 1973 poprzez przegrodzenie rzeki Pilicy tamą o długości 1200 m i wysokości 16 m. Zalew rozciąga się od Sulejowa do Smardzewic. Największym atutem tego akwenu jest cisza i spokój. Dla większości żeglarzy położenie i walory żeglarsko-turystyczne zalewu są niepodważalne. Akwen ten pozwala żeglować na całej powierzchni, gdyż wody są bezpieczne  o piaszczystym dnie. Piaszczyste brzegi, liczne wyspy, zachęcają do delektowania się wiatrem i wodą.

Sprzęt pływający można wypożyczy c w Smardzewicach , blisko tamy , w zatoce a w sezonie letnim w Borkach można skorzystać ze szkółki windsurfingowej.
W sezonie brzegi zalewu oblegają wędkarze. Nic dziwnego, bo choć występuje tu sporo gatunków ryb , jezioro zasłynęło jako najlepsze łowisko sandaczowe w centralnej Polsce.
Jednak Zalew to nie tylko królestwo wędkarzy i żeglarzy. Piaszczyste plaże, spokojne zatoki przyciągają całe rodziny a okalające lasy amatorów grzybobrania.
Zalew jest bezpiecznym akwenem – brzegi patroluje policja konna, nad wodniakami czuwają członkowie WOPR.

 

Oko w oko z żubrami

Mało znanym faktem jest istnienie, w nadleśnictwie Smardzewice, utworzonego w 1934 r. Ośrodka Hodowli Żubrów. Jest on urokliwym matecznikiem położonym w starodrzewie sosnowo-dębowym (powyżej 120 lat) z domieszką brzozy, grabu i olszy.

Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce centralnej. Składa się z części pełniącej rolę zachowawczą i rozrodczą, oraz z części dostępnej dla zwiedzających. Obydwie części są od siebie rozdzielone kordonem sanitarnym.

W części turystycznej znajduje się wydzielona zagroda edukacyjno-pokazowa o obszarze 2,4 ha, na którym przebywa żubrza rodzina. Zwierzęta znajdujące się na tym terenie można obserwować z drewnianego tarasu widokowego. Żubry znajdujące się w zagrodzie nie wracają już do stada hodowlanego, żeby nie przenieść jakiejś choroby od ludzi. Żyją i rozmnażają się do końca swoich dni w zagrodzie widokowej lub są wypuszczane do stad wolnościowych. Reszta ośrodka jest zamknięta dla zwiedzających.
Od parkingu do części turystycznej ośrodka hodowli żubrów prowadzi ścieżka edukacyjna zaprojektowana i wykonana przez Nadleśnictwa Smardzewice, przy której w 8 miejscach umieszczono 15 tablic informacyjno-dydaktycznych z opisem na temat ośrodka, biologii, ekologii i ochrony żubra oraz walorów przyrodniczych Lasów Spalskich.

 
Niebieskie Źródła zapraszają

Rezerwat przyrody utworzony w 1961r na powierzchni 29ha celem ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. "Niebieskie Źródła" są to trzy wywierzyska oddzielone od siebie wyspą. W każdym pulsuje obok siebie po kilkanaście źródeł. Drgający piasek widziany przez taflę wody posiada niepowtarzalną barwę o różnych odcieniach, zależnie od warunków pogody i wysokości słońca. Zabarwienie wody w lejach źródlanych jest spowodowane czynnikami fizykochemicznymi.

 
Skansen Rzeki Pilicy - muzeum bez kapci

Skansen Rzeki Pilicy powstaje od 2000 roku i jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Początkowo działał jako muzeum społeczne, którym opiekowało się Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza (pomysłodawca i twórca placówki). Od 19 kwietnia 2005 roku Skansen funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, podlegająca bezpośrednio Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Podstawowym i konsekwentnie realizowanym założeniem Skansenu Rzeki Pilicy jest tworzenie placówki żywej, w której przyrodę i historię rzeki oraz przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła, można poznawać wszystkimi zmysłami -  wzrokiem, słuchem, dotykiem i smakiem. Wiele eksponatów otrzymało w Skansenie Rzeki Pilicy "drugie życie". Zbiory gromadzone są obecnie w pięciu działach.

 
Bunkry - nadpilickie fortyfikacje

W okolicach Smardzewic  znajdziemy bardzo dużo pozostałości po II wojnie światowej - m.in sporą ilość schronów i bunkrów. Konewka należy do najciekawszych.
Budowę bunkra zaczęto na wiosnę roku 1940. Ich budową zajęła się firma Askania specjalizująca się w wznoszeniu tego typu zabudowań. Przy budowie pracowali Niemcy, Austriacy, Włosi oraz Polacy. Bunkier miał służyć za schron dla pociągów pełniących rolę ruchomych punktów dowodzenia przed nalotami alianckich sił.

Bunkry są doskonale zachowane. Przed zwiedzaniem należy uzbroić się w dobre buty ( nieprzemakalne ), ciepłą odzież ( wewnątrz jest chłodno ) oraz najważniejszą rzecz - latarki, które pomogą dojrzeć przeszkody/utrudnienia. Zwiedzając trzeba być bardzo ostrożnym i uważnym! Naprawdę warto je odwiedzić - są to największe, betonowe bunkry w Polsce, robią także niesamowite wrażenie.

 
Spała - magiczne miejsce

Śródleśna osada, skryta w malowniczej enklawie dawnej Puszczy Pilickiej, urzeka i zarazem intryguje swoją niepowtarzalną atmosferą i niezwykłą historią. Z dawien dawna niezwykły magnetyzm Spały przyciągał do niej na huczne polowania władców Polski.

Ze Spałą związane są także najpiękniejsze karty polskiego sportu. To tu zrodziła się potęga polskiej lekkoatletyki. Do dziś można tu spotkać naszych siatkarzy czy piłkarzy z renomowanych, zagranicznych klubów lub w trakcie spaceru po lesie natknąć się na …Roberta Korzeniowskiego.

Będąc w Spale warto odwiedzić pobliski Inowłódz, z romańskim kościołem św. Idziego.

 Realizacja: MAXIGRAF