- żagle, ryby, grzyby, plaża...
Zalew Sulejowski ma około 17 km długości, a w najszerszym miejscu dochodzi do 3,5 km. Jego powierzchnia wynosi ok. 1980 ha, a głębokość miejscami dochodzi do 10 m. Utworzony został w latach 1969- 1973 poprzez przegrodzenie rzeki Pilicy tamą o długości 1200 m i wysokości 16 m. Zalew rozciąga się od Sulejowa do Smardzewic. Największym atutem tego akwenu jest cisza i spokój. Dla większości żeglarzy położenie i walory żeglarsko-turystyczne zalewu są niepodważalne. Akwen ten pozwala żeglować na całej powierzchni, gdyż wody są bezpieczne o piaszczystym dnie. Piaszczyste brzegi, liczne wyspy, zachęcają do delektowania się wiatrem i wodą.
Sprzęt pływający można wypożyczy c w Smardzewicach , blisko tamy , w zatoce a w sezonie letnim w Borkach można skorzystać ze szkółki windsurfingowej. W sezonie brzegi zalewu oblegają wędkarze. Nic dziwnego, bo choć występuje tu sporo gatunków ryb , jezioro zasłynęło jako najlepsze łowisko sandaczowe w centralnej Polsce. Jednak Zalew to nie tylko królestwo wędkarzy i żeglarzy. Piaszczyste plaże, spokojne zatoki przyciągają całe rodziny a okalające lasy amatorów grzybobrania. Zalew jest bezpiecznym akwenem – brzegi patroluje policja konna, nad wodniakami czuwają członkowie WOPR.
Oko w oko z żubrami
Mało znanym faktem jest istnienie, w nadleśnictwie Smardzewice, utworzonego w 1934 r. Ośrodka Hodowli Żubrów. Jest on urokliwym matecznikiem położonym w starodrzewie sosnowo-dębowym (powyżej 120 lat) z domieszką brzozy, grabu i olszy.
Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce centralnej. Składa się z części pełniącej rolę zachowawczą i rozrodczą, oraz z części dostępnej dla zwiedzających. Obydwie części są od siebie rozdzielone kordonem sanitarnym.
W części turystycznej znajduje się wydzielona zagroda edukacyjno-pokazowa o obszarze 2,4 ha, na którym przebywa żubrza rodzina. Zwierzęta znajdujące się na tym terenie można obserwować z drewnianego tarasu widokowego. Żubry znajdujące się w zagrodzie nie wracają już do stada hodowlanego, żeby nie przenieść jakiejś choroby od ludzi. Żyją i rozmnażają się do końca swoich dni w zagrodzie widokowej lub są wypuszczane do stad wolnościowych. Reszta ośrodka jest zamknięta dla zwiedzających. Od parkingu do części turystycznej ośrodka hodowli żubrów prowadzi ścieżka edukacyjna zaprojektowana i wykonana przez Nadleśnictwa Smardzewice, przy której w 8 miejscach umieszczono 15 tablic informacyjno-dydaktycznych z opisem na temat ośrodka, biologii, ekologii i ochrony żubra oraz walorów przyrodniczych Lasów Spalskich. |